Jüri Dudullu OSB’nin belirlediği, konusunda ulusal ve uluslararası alanda isim yapmış sanatçı ve akademisyenlerden oluşmaktadır.


Soyadlara göre alfabetiktir.

M. Sadık Altınok

Ressam

1974 yılında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümünden mezun oldu. 1985-1987 yılları arasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim görevliliği yaptı. 1990-2005 yılları arasında Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Teknik Programlar Bölüm Başkanlığı görevini yürüttü. Ulusal ve uluslararası 25’den fazla kişisel sergiye, 60’dan fazla grup sergisine, 250’den fazla Resim ve Baskıresim karma sergisine katılmıştır.

İstanbul, Ataşehir konutlarında ve MozaikÇarşı cephesinde, Gayrettepe Güneş Sigorta binasında, Bursa, Bodrum, Konya’da bulunan mimari yapılarda 325 m²’den fazla cam mozaik pano, 200 m²’den fazla seramik pano, 80 m²’den fazla vitray uygulama gerçekleştirmiştir.

Ercan Arslan

Milliyet Gazetesi Foto-Muhabiri, Mimar Sinan Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Fotoğraf Bölümü Öğretim Görevlisi

Ercan Arslan, 1997 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümünden mezun oldu. 1995 yılından beri Milliyet Gazetesi’nde “foto muhabiri” olarak görev yapan Arslan, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Fotoğraf Bölümü ve Yıldız Teknik Üniversitesi Fotoğraf ve Video Bölümünde “Basın Fotoğrafı” dersi vermektedir. Sergiler • 2007 yılında beş fotoğrafçı ile İtalya’nın başkenti Roma’da ”Öteki İstanbul” Sergisi

• 2008 yılında Adana’da “Türk Sinemasından Portreler” Sergisi
• 2009 yılında İstanbul’da “Su İle Gelen Kültür” Sergisi
• 2012’yılında İstanbul’da Ara Güler ve İzzet Keribar ile “Kadına Dair” ve 2014’de Güney Kore’nin başkenti Seul’de beş fotoğrafçı ile “İpek Yolu” Sergisi
• 2014’de Bursa, 2015’de Antalya’da “Portreler” Sergisi Televizyon
• Ercan Arslan, 2013 yılında World Travel Channel da “Şimdi Fotoğraf Zamanı” adlı 21 bölümlük bir televizyon programı hazırlayıp sundu. Kitap
• Doğuya Dokunmak (Kamil Fırat-Ercan Arslan)

Prof.Dr. Fatmagül Demirel

Yıldız Teknik Üniversitesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi

İlk ve orta öğrenimini Isparta’nın Senirkent ilçesinde tamamladı. Okul yıllarında başlayan tarih merakı ve yazma tutkusu, meslek seçiminde tarih bölümünü tercih etmesinde etkili oldu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamladı. Halen Yıldız Teknik Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Türk Hukuk tarihi ve son dönem Osmanlı tarihi üzerine yayınlanmış kitapları ve makaleleri bulunmaktadır.

Yayınlanmış Kitapları
• Sultan II. Abdülhamid’in Mirası: İstanbul’da Kamu Binaları, İstanbul: İstanbul Ticaret Odası Yayınları, 2011.
• Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Esnaf ve Ticaret, Derleyen: Fatmagül Demirel, İstanbul: Tarih Vakfı Yurt Yayınları, 2012.
• Adliye Nezareti’nin Kuruluşu ve Faaliyetleri (1876-1914) İstanbul: Boğaziçi Üniversitesi Yayınları 2008.
• Dolmabahçe ve Yıldız Saraylarında Son Ziyaretler Son Ziyafetler, İstanbul: Doğan Kitap, 2007.
• II. Abdülhamid Döneminde Sansür, İstanbul: Bağlam Yayınları, 2007.

Doç. Dr. Aynur Soydan Erdemir

İstanbul Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Öğretim Üyesi

Van’da doğdu, ilk ve orta öğrenimini sırasıyla Van Atatürk İlkokulu’nda, Van Atatürk Lisesi’nin orta kısmında, İstanbul Kadıköy Ortaokulu’nda ve Fenerbahçe Lisesi’nde yaptı. Yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde ve aynı fakültenin Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü’nde tamamladı. İ.Ü. Devlet Konservatuarı yarı zamanlı Türk Müziği Bölümü’nde öğrenim gördü. Yüksek Lisans ve Doktora öğrenimini İ.Ü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü’nde yaptı. 2011 yılında Siyasal Hayat ve Kurumlar bilim alanında Doçent unvanı aldı. Halen, araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladığı Atatürk Enstitüsü’nde görev yapmayı sürdürmekte, Yüksek Lisans ve Doktora dersleri vermektedir. 1999-2009 arasında İ.Ü. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü’nde, 2010-2015 yılları arasında da İ.Ü. Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde Müdür Yardımcılığı görevinde bulundu. Cumhuriyet Tarihi, Kadın Tarihi ve Toplumsal Cinsiyet İlişkileri, Eğitim Tarihi, Düşünce Tarihi konularında ders vermekte, tez danışmanlıkları yapmakta, bilimsel çalışmalarını, yayınlarını da aynı alanlarda sürdürmektedir. Genel Kurul üyesi olduğu Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı’nda 2013-2015; 2015-2017 dönemlerinde yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptı. Evli ve bir kız çocuk sahibidir.

Sinan Meydan

Tarihçi, araştırmacı, yazar

1975 yılında Artvin Şavşat’ta doğdu. İlk ve orta öğrenimini Şavşat’ta (Vahdettin Yıldız Ortaokulu-Şavşat Lisesi), yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde tamamladı. (1993-1997). 1997 yılından beri Ön Türk Tarihi, Cumhuriyet Tarihi ve Atatürk üzerine araştırmalar yapıp çok sayıda kitap yazdı. Çalışmalarının odak noktası Atatürk’tür. Ülkenin pek çok yerinde konferanslar vermektedir ve bir ara “Saklı Tarih” adlı bir TV programı yapmıştır. Özlem Akkoç Meydan ile evli olan Sinan Meydan, İdil Maya ve İlay Melek adlı iki kız çocuk babasıdır. 15 yıldan fazla bir süredir ATATÜRK üzerine çalışan Meydan, Atatürk’ü şu üç sözcükle tanımlamaktadır: Tam bağımsızlık, Çağdaşlaşma (muasırlaşma), Ulusal egemenlik (demokrasi). ADD Bilim Kurulu Üyesidir. Sözcü gazetesinde yazmaktadır. Yayınlanmış Eserleri :

1. ATATÜRK İLE ALLAH ARASINDA, “Bir Ömrün Öteki Hikâyesi”, Toplumsal Dönüşüm Yayınları, İstanbul, 2002; İnkılap Kitabevi, İstanbul, 2010

2. SARI PAŞAM, “Mustafa Kemal, İttihatçılar ve II. Abdülhamit”, Toplumsal Dönüşüm Yayınları, İstanbul, 2003; İnkılap Kitabevi, İstanbul, 2010.
3. ATATÜRK VE KAYIP KITA MU, C.1,Truva Yayınları, İstanbul, 2005; İnkılap Kitabevi, İstanbul, 2008.
4. SARI LACİVERT KURTULUŞ, “Kurtuluş Savaşı’nda Fenerbahçe ve Atatürk”, Truva Yayınları, İstanbul, 2006; İnkılap Kitabevi, İstanbul, 2010.
5. SON TRUVALILAR, “Truva’nın Kayıp Kökleri”, Truva Yayınları, İstanbul, 2006; İnkılap Kitabevi, İstanbul, 2011.
6. NUTUK’UN DEŞİFRESİ, “Atatürk’ü Doğru Anlamak İçin”, Truva Yayınları, İstanbul, 2006; İnkılap Kitabevi, İstanbul, 2009
7. KÖKEN “Atatürk ve Kayıp Kıta Mu”,C.2, İnkılap Kitabevi, İstanbul, 2008.
8. PAROLA NUH, “Atatürk’ün Gizli Kurtuluş Planları””, İnkılap Kitabevi, İstanbul, 2009
9. ATATÜRK VE TÜRKLERİN SAKLI TARİHİ, “Türk Tarih Tezinden Türk İslam Sentezi’ne”, Truva Yayınları, İstanbul, 2007; İnkılap Kitabevi, İstanbul, 2010.
10. CUMHURİYET TARİHİ YALANLARI, 1.Kitap, “Yoksa Siz de Mi Kandırıldınız?”, İnkılap Kitabevi, İstanbul, 2011.
1 1 . CUMHURiYET TARİHİ YALANLARI, 2. Kitap, “O yalanları artık söyleyemeyecekler”, İnkılap Kitabevi, İstanbul, 2011.
12. AKL-I KEMAL, “Atatürk’ün Akıllı Projeleri”, 5 Cilt, İnkılap Kitabevi, İstanbul, 2011-2014.
13. EL-CEVAP, “Başbakan R. Tayyip Erdoğan’ın ‘Tarih Tezleri’ne”, İnkılap Kitabevi, İstanbul, 2013.
14. VAİZ, “Öteki Mehmed Akif”, İnkılap Kitabevi, İstanbul, 2015.
15. PANZEHİR, “Gerçeğe Çağrı”, İnkılap Kitabevi, İstanbul, 2015
16. 1923, KURULUŞ AYARLARINA DÖNMEK, İnkılap Kitabevi, İstanbul, 2017

17. YÜZYILIN KİTABI, "Yüzyılın Lideri", İnkılap Kitabevi, İstanbul, 2018

Emekli Kıdemli Albay Şenol Özdemir

Özel sektörde yönetici

Şenol Özdemir, Kara Harp Okulu İşletme Lisans Eğitimi’ni 1988 yılında bitirdikten sonra yurt içinde ve yurt dışında görevler yaptı ve 2011 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’nden emekli oldu. Beykent Üniversitesi Yönetim Organizasyon ve Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans Eğitimlerini tamamlamış olan Özdemir, emekli olduktan sonra özel sektörde yönetici olarak çalıştı. Halen Türk Eğitim Vakfı’nda Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

Celalettin Tandoğdu

Ressam

1957 Yılında Fatsa’da doğdu. 1975 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’ne girdi. Eğitimini yüksek lisans seviyesinde 1982 yılında tamamladı. 1990 - 2003 yılları arsında Yıldız Teknik Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Serigrafi Programı’nda öğretim görevlisi olarak çalıştı. Yapıtları yurt içi, yurt dışı ve Balıkesir Belediyesi Devrim Erbil Çağdaş Sanat Müzesi’nde bulunmaktadır. Sanatçı çalışmalarını İstanbul’daki atölyesinde sürdürmektedir.